Ako reportovať uhlíkovú stopu?

GHG Protocol je celosvetovo najznámejší štandard, podľa ktorého môžu firmy, komunity, mestá a aj projekty reportovať svoju uhlíkovú stopu. Zistite ako to funguje.

 

GHG Protocol, taktiež známy ako Greenhouse Gas Protocol, je najpoužívanejším nástrojom na meranie emisií skleníkových plynov a vytváranie stratégií na zníženie týchto emisií. Bolo vyvinuté v roku 1998 v spolupráci medzi World Resources Institute (WRI) a World Business Council for Sustainable Development (WBCSD) a odvtedy sa stalo kľúčovým nástrojom pre mnohé spoločnosti a vlády na celom svete.

GHG Protocol sa vytvoril viacero štandardov ako správne reportovať uhlíkovú stopu. Z pohľadu firmy sú najdôležitejšie štandary “Corporate standard” a “Corporate value chain”.

GHG Protocol a ISO 14064 sú rámce na meranie a správu emisií skleníkových plynov, ktoré môžu byť použité na zlepšenie environmentálnej udržateľnosti organizácií. Zatiaľ čo GHG Protocol je komplexnejším rámcom, ISO 14064 poskytuje podobné usmernenia pre meranie a správu emisií skleníkových plynov. Rozdiel medzi nimi spočíva hlavne v tom, že GHG Protocol poskytuje rozsiahlejšie usmernenia a pokrýva širšiu škálu emisií skleníkových plynov a činností. ISO 14064 sa zameriava viac na procesy, ktoré musia byť splnené pre dosiahnutie certifikácie a uznania za environmentálne udržateľnú organizáciu.

GHG Protocol rozdeľuje uhlíkovú stopu firmy na tri základné oblasti: Scope 1, Scope 2 a Scope 3.

Scope 1 emisie sú priame emisie, ktoré firma produkuje vo svojich prevádzkach. Týka sa to emisií z spaľovania fosílnych palív v kotloch, výfukových plynov z vozidiel alebo emisií z chemických procesov v priemyselných závodoch.

Scope 2 emisie predstavujú nepriame emisie, ktoré vznikajú pri výrobe elektrickej energie, ktorú spoločnosti nakupujú a používajú vo svojich prevádzkach. Tieto emisie sa nevyskytujú priamo v prevádzkach firmy, ale firma za ne zodpovedá, pretože sú súčasťou celého jej ekonomického cyklu.

Pre podniky je dôležité poznať svoje emisie Scope 1 a Scope 2, pretože to pomáha určiť, kde sú najväčšie príležitosti na znižovanie emisií. Firmy môžu preto prijať kroky na zníženie emisií v oblastiach, kde majú väčší vplyv, a tiež vyvinúť úsilie na výberu ekologickejšej elektrickej energie.

Určovanie emisií skleníkových plynov (GHG) nie je obmedzené len na emisie, ktoré firma priamo produkuje v rámci svojich prevádzok alebo aktivít. Skutočnosťou je, že mnoho emisií GHG sa produkuje v rámci dodávateľského reťazca, alebo v rámci ostatných aktivít, ktoré sú v nepriamej súvislosti s firmou. Scope 3 rieši tieto emisie.

Scope 3 poskytuje rámec na identifikáciu a meranie emisií GHG, ktoré vznikajú mimo firmy. To môže zahŕňať výrobu a nakupovanie surovín, používanie produktov a služieb, ktoré sú spojené s firmou, cestovanie zamestnancov a ďalšie aktivity.

Scope 3 emisie sa zvyčajne kategorizujú do 15 rôznych kategórií, ako napr.  emisie z nakupovaných tovarov a služieb, výroby a likvidácie odpadu, cestovanie zamestnancov, skladovanie a distribúciu produktov a služieb a emisie z používania a likvidácie produktov.

Identifikácia a meranie scope 3 emisií môže byť zložitá a náročná úloha. Poznanie scope 3 emisií umožňuje firmám pochopiť celkovú ekologickú záťaž svojich aktivít a zvýšiť transparentnosť voči zákazníkom a investorom. Zároveň môžu firmy pracovať na znižovaní týchto emisií spoločne so svojimi dodávateľmi a ostatnými partnermi v dodávateľskom reťazci.

Softvérové nástroje na výpočet uhlíkovej stopy umožňujú jednoducho a efektívne vypočítať emisie skleníkov. Môžete vyskúšať zadarmo našu kalkuláciu uhlíkovej stopy vo firme.

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: